Zpět na hlavní stránku

Příroda a člověk

S přirozeným ekosystémem, který by nikdy nepoznal vliv člověka, se v české přírodě setkáme jen velmi vzácně. Člověk některé ekosystémy sám vytváří a udržuje, např. obděláváním půdy či pastvou dobytka – takové ekosystémy označujeme jako umělé. Člověk také přímo zasahuje do již existujících přirozených ekosystémů, třeba výstavbou měst nebo těžbou dřeva či nerostných surovin. Na přirozené ekosystémy má vliv také znečištění ovzduší, vody a půdy a v neposlední řadě zavlečení nepůvodních druhů rostlin a živočichů.

Při hledání negativních vlivů člověka na okolní přírodu nemusíme hned myslet na kácení deštných pralesů a lov velryb. Například v druhé polovině 20. století byla zničena značná část lesů v Krušných horách tzv. kyselými dešti. Jejich příčinou bylo spuštění tepelných elektráren, které spalovaly nekvalitní uhlí a vypouštěly do ovzduší oxidy síry. Sloučením s vodními párami v ovzduší pak vznikl kyselý déšť. V 90. letech 20. století se zavedením povinného odsíření tepelných elektráren situace zlepšila.

Na území Karlovarského kraje můžeme pozorovat i vliv invazních druhů rostlin a živočichů. Jako invazní označujeme ty druhy rostlin a živočichů, které se v naší přírodě původně nevyskytovaly a poté co k nám byly zavlečeny se rychle šíří a vytlačují druhy původní. Mezi rostlinami jde například o bolševník velkolepý či netýkavku žlaznatou. Z živočišné říše je to třeba mýval severní, jelen sika nebo invazní slunéčko Harmonia axyridis.






Zpět
Příroda kolem nás, 5 / 26
Další